Jak Bertík k horečce přišel

05.09.2022

Kdo mě zná, ví, že nemám ráda strašení dětí. A čerty už vůbec ne. Někdy se to ale přes veškerou dobrou vůli "povede". Na Mikuláše večer vždycky tatínek bral kluky na procházku, aby maminka stačila nachystat koledu za okno. Většinou v dálce viděli Mikuláše s andělem a krotkým veselým čertíkem, takže nikdo nečekal žádné překvápko. Když ale procházeli kolem zaparkovaného auta, otevřely se jeho dveře a začali vylézat čerti. Co, čerti. Ďáblové! Velicí chlapi řinčící řetězy, na obličejích pravé rakouské masky krampusů, děsivých luciferů.

V tříletém Bertíkovi by se krve nedořezal. Stál štronzo s otevřenou pusinkou a až za chvíli začal křičet a utíkat tak rychle, že táta měl co dělat, aby ho dohonil dřív, než vletí někde pod auto. Domů nesl Bertíka v náručí, uplakaného, počůraného a vyděšeného.

Stěží ho uklidnili, ani čokoládka z koledy nezabrala. A v jedenáct začal brek nanovo. Běželi do pokojíčku, kde na postýlce seděl vytřeštěný Bertíček, sípavě kašlal a plakal. Maminka ho rychle objala a hned poznala, že chlapeček celý hoří. Přinesený teploměr ukázal 39,8°C. Rozdrtili jednu tabletku Aconitum a prášek rozpuštěný ve skleničce s vodou dali Bertíkovi vypít. Netrvalo dlouho a klučík usnul, pro jistotu v maminčině posteli. Ta mu dala Aconitum během noci ještě třikrát, rozpuštěný na lžičce, když se neklidně převracel v posteli a tím ji budil.

Myslela, že se ráno vydají na pohotovost, Bertík ale vypadal dobře, teplota byla pryč a ani kašel se neozýval, chlapeček byl jen unavený a měl žízeň. Navíc byla neděle a ona tak nerada "otravuje", rozhodla se tedy počkat do pondělí.

Aconitum je na následky šoku či prochlazení. Projevuje se náhle vzniklou vysokou horečkou s žízní, laryngitidou a sípavým kašlem a neklidem.

V pondělí nešel brouček k paní doktorce, ale do školky, protože po otřesném zážitku i po jeho následcích, horečce a laryngitidě, nebylo ani památky. Když mi to maminka vyprávěla, zdůrazňovala, jak je ráda, že mu mohla rovnou v noci něco dát. Nebyla bezmocná, nemusela s Bertíkem okamžitě letět do nemocnice a čekat na pohotovosti, nemusela poslouchat srdcervoucí pláč a kašel, který trhal uši. Měla pár homeopatik pro zimní příhody a rozpis, co je k čemu dobré.